معرفی فیلم 12 سال بردگی (Twelve Years a Slave)

12-years-a-slave-1فیلم 12 سال بردگی (Twelve Years a Slave) یک فیلم درام تاریخی است که بر اساس زندگینامه واقعی سالومان نورثاپ ساخته شده است. وی یک سیاه پوست آزاد بود که ربوده و بعنوان برده فروخته شد. کارگردان فیلم، استیو مک کوئین و نویسنده جان ریدلی است. چیوِتل اجیوفور نقش سالومان نورثاپ را ایفا می‌کند. ۱۲ سال بردگی برای اولین بار در سی و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در سپتامبر ۲۰۱۳ اکران شد و اکران عمومی آن هم در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۳ بود.

خلاصه داســـــــتان

Wallis Twelve Years a Slaveسال ۱۸۴۱، سالومان نورثاپ (چیوِتل اجیوفور) که یک سیاهپوست آزاد است ؛ با همسر و دو فرزندش در ساراتوگای نیویورک زندگی می کند. او برخلاف اکثر همتایان خودش، سیاهپوستی آزاد محسوب می شود که کارگری می کند و همچنین راه هنر را در پیش گرفته و با نواختن ویولن امرار معاش می کند. اما درست در زمانی که سالومون در پی کسب وضعیت شغلی مناسبی بود ، شغلی کوتاه مدت و با درآمد خوب در واشینگتن از جانب دو سفید پوست به وی پیشنهاد شد که بسیار وسوسه برانگیز بود. اما این دو سفید پوست که هدفی غیر از ارائه شغل به سالومان داشتند، یک شب او را به کمک مشروبات الکلی و مواد مخدر بیهوش میکنند و وقتی سالومان به هوش می آید، خود را در غل و زنجیر می بیند!

او به مزارع پنبه در جنوب امریکا برده می شود، جایی که ابتدا توسط یک برده‌دار به نام ویلیام فورد خریداری و بعد از آن به ادوین اپس (مایکل فاسبندر) فروخته می شود. نورثاپ ۱۲ سال از زندگی خود را به‌عنوان یک برده جنوبی می گذراند و در این مدت چندین ارباب مختلف او را به خدمت میگیرند. سالومان فردی با سواد و فهمیده بود اما در این 12 سال نمیتوانست قدرت خواندن و نوشتنی که داشت را بروز دهد و یا از آن استفاده کند ، چون با سرکوب و مجازات های شدید اربابانش مواجه میشد.

12-years-a-slave-4هر روز کار طاقت فرسا در مزارع ، خوراک ناچیز و دیدن زجر سیاه پوستان بی گناهی که فقط رنگ پوستشان دلیل آزاد نبودنشان بود او را ضعیف و ناتوان میساخت اما هرگز نا امید نشد و به دنبال راهی بود تا به خانواده اش نامه بنویسد تا اسناد آزادی و هویت اصلی اش را برایش بفرستند .

12-years-a-slave-3

چندین بار تلاش به نوشتن نامه کرد اما حتی قلم و کاغذی نداشت که بنویسد .. تا اینکه با نجار سفید پوستی آشنا میشود که (برد پیت) در نقش آن نجار ظاهر شده بود. وی فردی با وجدان و طرفدار آزادی بود، بر این عقیده بود که سیاه و سفید هیچ فرقی ندارند، همین باعث شد که سالومان زندگی اش را برای او تعریف کند و از او خواست تا نامه ای به زادگاهش بفرستد.

12-years-a-slave-6

سرانجام سالومان نورتاپ در سال 1853 توسط نامه ی که این چوب بر کانادایی از بردگی رها شد و توانست آزادی ای که از ابتدا هم متعلق به خودش بود را بازیابی کن و پس از 12 سال به خانه بازگردد (دیدن همسر و فرزندانش که دیگر بزرگ شده بودند و اشک هایی که سالومان میریخت واقعا تاثیر گذار است).

12-years-poster سالومان پس از رهایی از بردگی، تصمیم به ثبت خاطراتش گرفت و سخنرانی های متعددی هم درباره تجربیات خودش از دوران بردگی ارائه داد. اما در نهایت پس از تمام این اتفاقات و ثبت خاطرات و سخنرانی های متعدد سالومون نورتاپ ، وی برای همیشه از انزار عمومی محو شد و در واقع هیچکس هیچ نشانی از وی پس از سال 1857 نیافت؛ به همین جهت کسی نمی داند که وی در چه تاریخی چشم از جهان فروبست و در مجموع، در باقی عمرش چه بر وی گذشت.

منابع : |+| – |+|


    تاکنون دیدگاهی برای این مطلب نوشته نشده است !