تبدیل جزوه و دست نوشته به فایل متنی با نرم افزار ABBYY FineReader 11

397979-ocrیکی از آرزوهای همه ما رها شدن از دست تایپ کردن است ، هم بخاطر زمان بر بودن و هم بخاطر هزینه بر بودن. شاید آرزو داشته اید می شد همین دست نوشته ها رو با یک نرم افزار به یک متن قابل ویرایش تبدیل کرد و از تایپ کردن راحت شد. تبدیل عکس به متن در اصطلاح OCR گفته میشه که در این پست با نرم افزار ABBYY FineReader 11 در این زمینه آشنا خواهید شد.

این کار تاکنون برای زبان انگلیسی تقریبا محقق شده اما برای زبان فارسی چند شرکت کار کرده اند که متاسفانه هنوز چیز دندان گیری من پیدا نکرده ام البته شنیده ام که دانشگاه صنعتی شریف نرم افزاری را در این حوزه طراحی کرده اما تا در واقعیت چقدر قابلیت استفاده داشته باشد باید دید. اما شما دوستان اگه اطلاعی در زمینه ساخت چنین برنامه هایی در داخل کشور دارید از نظرات خود ما رو هم بی نصیب نگذارید.

اما برای جزوات انگلیسی شما کافیه دست نوشته یا جزوه خودتون رو اسکن کنید یا اگه دوربین گوشی شما خوب باشه عکس بگیرید و در ادامه در دو مرحله تصاویر را به متن تبدیل می کنیم.

مرحله اول :

نرم افزار را از سایت های معتبر فارسی دانلود کنید و نصب کنید حال کافیه نرم افزار رو اجرا کنید که تصویری مانند شکل زیر باید داشته باشه. همان طور که می بینید نرم افزار امکان تبدیل مستقیم عکس را از اسکنر یا فایل های عکس و یا از فایل های pdf به شما می دهد من یک فایل عکس را از طریق Photo to Microsoft Word وارد می کنم نرم افزار متن را تبدیل می کند و فایل تبدیل شده را در Word باز می کند.

ABBYY FineReader 11

مرحله دوم :

متن تبدیل شده را در نرم افزار Word وارد کنید تا اگر کلمه ای بد تبدیل شده با استفاده از ویرایشگر و املایاب قدرتمند word آن را تصحیح کنید. اگر کلمه ای اشتباه تایپ شود نرم افزار Word زیر آن یک خط قرمز ایجاد می کند البته مراقب باشید چون ممکن است شما از کلمه ای مثلا اختصاری استفاده کنید و آن کلمه در دیکشنری نرم افزار نباشد و نرم افزار به اشتباه زیر آن را قرمز کند. حال کافی است بر روی کلمه اشتباه راست کلیک کنید لیستی از کلمات پیشنهادی نرم افزار را می بینید و به این به راحتی می توانید آن را اصلاح کنید.

نکته ای که لازم است بدانید اینکه هر چه تصویر شما با کیفیت تر باشد ضریب خطا کمتر است و البته هر چه دست خط شما تمیزتر و به فونت های سیستم نزدیکتر باشد جواب بهتری می گیرید.


    تاکنون دیدگاهی برای این مطلب نوشته نشده است !